Możesz pochwalić się Brązową Odznaką Jeździecką? W takim razie pora na kolejny krok! Srebrna Odznaka Jeździecka jest kolejnym punktem na drodze do zdobycia najwyższych kwalifikacji i przystąpienia do egzaminu na Instruktora Sportu PZJ. Co każdy miłośnik jazdy konnej powinien wiedzieć o Srebrnej Odznace Jeździeckiej? Sprawdź!

Czym jest Srebrna Odznaka Jeździecka?

Srebrna Odznaka Jeździecka (SOJ) jest odpowiednikiem europejskiej odznaki EPC (Euro Pony Club Riding Test). Pozytywne zdanie egzaminu i uzyskanie odznaczenia umożliwia sportowcom dalszą karierę, a dokładniej – startowanie w wyższych rangą konkursach (do kl. „C włącznie, Mistrzostwach Polski Kuców, Mistrzostwach Polski Juniorów oraz Mistrzostwach Polski Młodych Koni). Aby przystąpić do egzaminu na SOJ, należy przez minimum trzy miesiące posiadać Brązową Odznakę. Minimalny wiek kandydata wynosi 9 lat.

Egzaminy przeprowadzane są przez wybrane ośrodki posiadające odpowiednie uprawnienia. Co ważne, często szansę na zdanie egzaminu mają osoby uczestniczące w obozach jeździeckich. Cena egzaminu zależy od ilości zdających i stajni. Przeważnie koszt samego egzaminu waha się w granicach 100-150 zł.

Jak wygląda egzamin?

Podobnie jak w przypadku Brązowej Odznaki, egzamin na SOJ składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. W pierwszym etapie jeździec musi odpowiedzieć na minimum 3 pytania obejmujące zagadnienia z zakresu między innymi zdrowia i pielęgnacji koni, teorii jazdy, chodów koni, figur na ujeżdżalni, podstaw teorii skoków przez przeszkody czy pierwszej pomocy. Z kolei część praktyczna składa się z trzech etapów: opieki stajennej, próby ujeżdżeniowej i skokowej.

 

Comments are closed.