Najważniejszym parametrem określającym jakość złotych wyrobów jubilerskich jest próba – wartość określająca ilość czystego kruszcu w stopie. Jaki typ złota będzie najbardziej trwały? Sprawdź nasze rady i znajdź obrączki, które zachowają swoją nienaganną formę przez długie lata codziennego użytkowania!

Złote obrączki ślubne próby 585

Złote wyroby jubilerskie dostępne standardowo w sklepach podzielić możemy na trzy główne grupy: próby 333, 585 oraz 750. Największą popularnością cieszą się obrączki ślubne klasy 585 zawierające 58,5% czystego złota w stopie. Tego typu wyroby jubilerskie są szlachetne, a jednocześnie stosunkowo twarde i odporne na uszkodzenia, o które nietrudno podczas codziennego użytkowania.  Wbrew pozorom złoto jest stosunkowo miękkim surowcem. Obrączki zawierające w swoim składzie głównie czyste złoto będą szybko niszczeć pod wpływem kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i otarciami.

Szczególną ostrożność powinny zachować alergicy. Popularną domieszką do stopów złota jest nikiel. Jeśli jesteś nadwrażliwy na metale, unikaj wyrobów zawierających szczególnie mocno uczulający pierwiastek.

Białe złoto

Najlepszymi parametrami charakteryzują się wyroby jubilerskie z białego złota. Jasny odcień złotnicy uzyskują dzięki dodatkom odpowiednich pierwiastków: srebra, niklu, palladu. Dodatkowo wyrób pokrywany jest powłoką z rodu wydobywającego  z metalu srebrzysty odcień i tworzącego dodatkową, ochronną powłokę. Zanim kupisz konkretny model dokładnie sprawdź, czy jest on wykonany w całości z białego złota czy jedynie pokryty powłoką z rodu. Warstwa naniesiona na żółte złoto z czasem będzie się ścierać, odsłaniając znajdujący się pod spodem metal w innym odcieniu.

 

 

 

Comments are closed.