Chociaż Turcja jest często wybierana jako miejsce wakacyjnego odpoczynku, wiele osób ma problem ze wskazaniem jej stolicy. Gdybyśmy zapytali o nią przechodniów, bez wątpienia wielu z nich wymieniłoby Stambuł. Tymczasem, choć jest to największe i najbardziej znane miasto, nie jest stolicą kraju. Które miasto jest w takim razie stolicą Turcji?

Zatem jakie miasto jest stolicą Turcji?

Przez wielki istnienia Imperium Osmańskiego jego stolicą był Stambuł, więc pomyłki nie są całkowicie bezzasadne. Jednak od 1923 r. stolicą Turcji jest Ankara. W 2023 r. mija więc dokładnie sto lat, odkąd została nią ustanowiona. Leży ona w azjatyckiej części kraju, w środkowej Anatolii.

Jak i dlaczego Ankara została stolicą Turcji?

Pierwsza wojna światowa zakończyła trwanie Imperium Osmańskiego. Po jego upadku ogromna część terenów była kontrolowana przed aliantów. Pięć państw – Wielka Brytania, Włochy, Francja oraz Grecja – planowało się nimi podzielić. Nie pozwolił na to Mustafa Kemal Atatürk. Z pomocą wojska dawnego imperium odzyskał ziemie, a staraniami dyplomatycznymi doprowadził do wyznaczenia obecnych granic Turcji.

Po zakończeniu wojny o niepodległość w 1923 r. ogłoszono powstanie Republiki Tureckiej, a jej pierwszy prezydent – Mustafa Kemal Atatürk – zadecydował o przeniesieniu stolicy do Ankary.

Wybór Ankary na stolicę powstającej właśnie Turcji miał przede wszystkim dwa znaczenia. Z jednej strony była to decyzja praktyczna. Umiejscowienie najważniejszych instytucji w centrum kraju, sprawiło, że stały się dostępniejsze dla wszystkich mieszkańców. Z drugiej strony był to wybór symboliczny. Nowo powstała Turcja miała odciąć się od Imperium i od tej pory pisać własną historię silnej i nowoczesnej republiki.

Co warto zobaczyć w Ankarze?

Stolica Turcji nie cieszy się tak dużą popularnością jak Stambuł czy inne nadmorskie kurorty i nie oferuje turystom aż tak dużo. Jednak nie znaczy to, że w Ankarze nie znajdziemy ciekawych miejsc, którym warto poświęć uwagę.

  1. Muzeum Cywilizacji Anatolijskich – tereny obecnej Turcji zamieszkiwało wiele ludów. Grupa archeologów wskazuje przede wszystkim na cywilizację hetycką i frygijską jako tę, której najstarsze ślady można odkryć na tym obszarze. Muzeum należy do najpopularniejszych w całym kraju. Zadowoleni z wizyty będą przede wszystkim turyści pasjonujący się historią.
  2. Anıtkabir – kompleks na wzgórzu Anıttepe to najważniejszy punkt w całej Ankarze. Znajduje się tam nie tylko mauzoleum Atatürka, lecz także muzeum prezentujące jego dokonania.
  3. Osmańska dzielnica Hamamönü – dzielnica została starannie odrestaurowana, a jej ulice zmienione w deptaki. Warto się nimi przespacerować, by zobaczyć architekturę późnej epoki osmańskiej i zajrzeć do jednej z kawiarni, w której można wypić tradycyjnie parzoną kawę czy lemoniadę.
  4. Ankara Kalesi – czyli zamek w Ankarze to twierdza założona w VIII w. p.n.e. Przez wieki przechodził liczne przebudowy. Zachowane do dziś mury znajdują się na skalistym wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę Ankary.

Comments are closed.