Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Nie tylko pomaga w codziennym funkcjonowaniu, gdy zajdzie słońce, ale również utrzymuje organizm w zdrowiu. Światło w domu jest niezbędnym elementem wyposażenia wnętrza. Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie, aby zapewniało komfort?

Oświetlenie dla domu a zdrowie

Oświetlenie spełnia kilka funkcji. Oprócz tego, że ma zapewniać człowiekowi odpowiednią ilość światła do wykonywania różnych czynności w domu, pomaga także zachować zdrowie psychiczne. Brak właściwej jego dawki może przyczyniać się do pogorszenia stanu psychiki. Nie chodzi tylko o naturalne światło słoneczne, ale również sztuczne.

Niewystarczająca ilość światła może prowadzić do depresji, zwłaszcza zimową porą roku. Senność i brak energii wywołane brakiem odpowiedniego oświetlenia przyczyniają się z kolei do zmniejszonej wydajności. Dlatego właśnie tak ważne jest zapewnienie domownikom prawidłowego rozświetlenia domu oraz przemyślanego rozmieszczenia.

Ważna jest nie tylko ilość, ale też dobre rozplanowanie

Nie tylko odpowiednia ilość światła jest ważna, ale również dobre zaplanowanie jego rozmieszczenia w poszczególnych częściach domu. Planowanie należy rozpocząć jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek prac, a najlepiej na etapie obmyślania aranżacji pomieszczeń. Bardzo ważna jest tu lokalizacja oraz ilość okien, przez które wpada światło naturalne. Oprócz tego liczy się także powierzchnia i umeblowanie.

Oświetlenie dla domu powinno być dokładnie zaplanowane, bo późniejsze zmiany mogą być ciężkie do wdrożenia. W jaki sposób to zrobić? Najogólniej rzecz ujmując, należy zastanowić się, w których pomieszczeniach i częściach domu będzie potrzebne intensywniejsze światło, a w których powinno być go mniej.

Jaka barwa w kuchni, a jaka w salonie?

Ważnym aspektem jest też barwa światła. Przyjmuje się, że stosowane w domach oświetlenie powinno być zbliżone barwą do dziennego. Jednak niektórzy wolą stosować różne odcienie w różnych pomieszczeniach. Dlaczego tak jest? Ponieważ cieplejsze barwy powodują relaksację i odprężenie, a zimniejsze mogą pobudzać do działania.

Właśnie z tych względów w sypialniach stosuje się żarówki o nieco żółtym zabarwieniu światła, a w łazienkach wybiera się odcienie neutralne bądź chłodne. Jeśli chce się eksperymentować z tonacją, najlepiej przyjąć taką zasadę – wszelkie części domu służące relaksacji i odpoczynkowi powinny być oświetlone światłem ciepłym, z kolei w miejscach, w których odbywają się różne aktywności (praca wymagająca skupienia, gotowanie itp.) – neutralnym bądź chłodnym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu – https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Comments are closed.

https://unixos2.com/czy-promiennik-gazowy-zwiekszy-komfort-wypoczynku/ https://artexint.com.pl/akcesoria-dla-konia-na-jakie-produkty-warto-postawic/ Mała łazienka – inspiracje