Budowa własnego domu to nie lada odpowiedzialność. Przemyślenie wszystkich szczegółów będzie kosztowało dużo czasu, ale nikt nie będzie go żałował. O czym trzeba m.in. pomyśleć? O tym, żeby wybrać dobre okna plastikowe do swojego domu.

Czy warto montować duże okna plastikowe?

Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale stolarka okienna, zgodnie z przepisami budowlanymi, musi posiadać określoną wielkość. I tak dla takich pomieszczeń, jak salon, czy też sypialnia okno musi odpowiadać przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Dużo? Wcale nie. Wbrew pozorom są to naprawdę bardzo małe okna, dlatego zdecydowana większośc ludzi decyduje się na taką stolarkę okienną, która odpowiada ⅛ powierzchni podłogi. Chociaż – są zdecydowanie większe okna, które pomagają stworzyć imponujących rozmiarów przeszklenia w całym domu.

Straty ciepła w domu

Tylko że nie warto również przesadzać z wielkością okien, ponieważ im będą one większe, a do tego liczniejsze – tym większa pewność, że będzie dochodzić do dużych strat ciepła. Aczkolwiek, można tego uniknąć, jeżeli ktoś będzie wybierał ciepłe okna plastikowe. Co to dokładnie oznacza? Należy sprawdzić, jaki one mają dokładnie współczynnik ciepła. Obecna stolarka okienna musi mieć współczynnik U nie wyższy niż 0,9 W/(m2·K). Z biegiem czasu ten parametr staje się bardziej restrykcyjny. Co to oznacza? Że w domach, dzięki nowoczesnej technologii, zostaje zatrzymana zdecydowanie większa ilość ciepła, niż to było w latach ubiegłych, co wychodzi wszystkim na korzyść.

Comments are closed.